Cześć! Czy Ty też czujesz się przewlekle zmęczony? Wstajesz rano i jedyne o czym marzysz to żeby jeszcze przez chwilę zostać pod cieplutką kołderką? Ostatnio w moich artykułach dużo pisałem o poprawie jakości snu. Teraz czas na kolejny krok tej układanki czyli Zespół Przewlekłego Zmęczenia (CFS). CFS jest uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą sennością, znużeniem, wycieńczeniem fizycznym czy kłopotami z koncentracją.
Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?
Nasz organizm wysyła nam mnóstwo informacji o naszym stanie zdrowotnym, to jak będziemy funkcjonować zależy od tego czy będziemy je prawidłowo odczytywać i reagować. Zmęczenie może być wywołane przez różne choroby takie jak: cukrzyca,anemia, wirusowe zapalenie wątroby typu C, niewydolność nerek, niedociśnienie, problemy z tarczycą, stwardnienie rozsiane, zakażeniem wirusem HIV, boreliozą czy depresją. Wymieniać można by jeszcze długo, jak widzimy taki sygnał z organizmu powiadamia nas o poważnym stanie.
Za zespół chronicznego zmęczenia uznaje się niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Nie musisz jednak czekać 6 miesięcy żeby zacząć działać, a jak wiadomo lepiej zapobiegać.
Przyczyny
Jak już wyżej pisałem może ich być mnóstwo. Jak zwykle rozłożymy sobie wszystko na poziomy i zaczniemy od fundamentów. Warto zauważyć, że jesteśmy częścią przyrody i procesy, które w niej zachodzą również wpływają na nas. Częściej będziemy zmęczeni zimą, więcej energii będziemy mieć latem. Wynika to na pewno z powodu obniżenia temperatury, skrócenia dnia i wydłużenia nocy i pewnie kilku mniej oczywistych powodów.
Fundamenty
Sądzę, że w ostatnim czasie wielu z nas mogło się przydarzyć doświadczenie ciągłego zmęczenia, znużenia czy problemu z koncentracją. Wracamy do podstaw:
1. Regulacja zegara biologicznego
Tak jak pisaliśmy w artykule o świetle niebieskim nasz organizm wie kiedy ma spać, a kiedy funkcjonować dzięki światłu. Jeżeli spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranami, wprowadzamy nasz organizm w błąd i w pewnym momencie on sam nie wie kiedy jest dzień a kiedy noc. Rozwiązania tego problemu i rozwinięcie znajdziecie w tym artykule.
2. Aktywność fizyczna
Wszędzie głoszę tezę, że nasz organizm jest stworzony do ruchu. W ostatnim czasie zostały mocno ograniczone nasze możliwości przemieszczania się przez co siedzimy więcej w domu. Nasz organizm minimalizuje wydatek energetyczny, metabolizm zwalnia, a procesy w naszym ciele nie działają już tak sprawnie.
3. Jedzenie
Kwestia bardzo obszerna i ważna, tutaj wiele rzeczy może wpływać na nasze zmęczenie. Od nadmiaru węglowodanów w diecie, po zbyt dużą ilość wypijanej kawy, czy zbyt małą ilość pitej wody. Podtrzymuje zasadę co za dużo to niezdrowo, umiar jest najważniejszy czasem warto zrobić przerwę od jedzenia co ma swoje ogromne korzyści o których więcej pisałem tutaj.
4. Motywacja
Warto jest wiedzieć do czego się dąży, co jest naszym celem i co chcemy osiągnąć. Wiedza na temat tych rzeczy daje nam poczucie celu, który jest ważne dla zdrowia psychicznego. Wkrótce poradnik o tym jak wyznaczać sobie cele i poczuć misję bycia.

Protokół na przewlekłe zmęczenie
Wierzę w spójność z tym co się robi i jak się żyje. Ten blog jest zapisem tego co przeżywam i jak sobie z tym radzę. Przez kilka miesięcy żyłem w stanie przewlekłego zmęczenia. Poniżej opisuję jak sobie z tym poradziłem.
1.Regulacja biorytmu
– na parę godzin przed snem filtr światła niebieskiego, lub odstawienie urządzeń emitujących światło.
2.Podstawowe Badania
-Warto raz w roku zrobić sobie badania: podstawowa morfologia, poziom wit D, lipidogram, cukier, ja badam jeszcze dodatkowo poziom testosteronu wolnego
3.Odpoczynek i relaks
– dałem sobie czas na sen i odpoczynek, spędzałem więcej czasu w naturze.
4.Oczyszczenie organizmu
– zacząłem od postu przerywanego 12/12, rano babka płesznik i lancetowata z ciepłą wodą, w ciągu dnia dużo zieleniny(chlorella,spirulina,matcha,młody jęczmień, chlorofil). Po około tygodniu, post 40 godzin i zakończone to serią probiotyków
5.Więcej ruchu
-staram się przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu i naturalnym świetle, ruch dla przyjemności zabawa, więcej skakania i lekkiego biegania.
6.Wyznaczenie wartości i celów
-Prowadzę zeszyt do którego sięgam raz na jakiś czas i patrzę co zrealizowałem z moich założeń i dopisuję nowe- warto wiedzieć do czego się dąży i po co się to wszystko robi, poczucie sensu bardzo wpływa na poziom energii.
7.Nature break
-Wyczyszczenie głowy, uwrażliwienie receptorów, odcięcie się od technologii, a wszystko po to żeby czuć życie bardziej.
Podsumowanie: Warto raz na jakiś czas przejść przez ten protokół, żeby utrzymać organizm w dobrej kondycji i mieć większą radość z życia.