Strefa CzłowiekaStrefa Człowieka
  • O strefie człowieka
  • 6 Filarów zdrowia
  • Blog
  • Kontakt

Dlaczego warto nic nie robić

Dlaczego warto nic nie robić

Obecnie panuje kult produktywności. Bodźce atakują nas z każdej strony i ciężko nam oderwać się od tego pysznego neuroprzekaźnikowego koktajlu. Nasz umysł jest ciągle zajęty przetwarzaniem danych. We wcześniejszych artykułach pisałem o tym jak czas spędzany przed ekranem wpływa na pojawienie się depresji, zaburzeń motywacji czy nawet chorób psychicznych.


Technologia stała się naszą nieodłączną codziennością i ciężko jest sobie wyobrazić odłączenie się od tego wirtualnego świata. Procesory,  w które zostaliśmy wyposażeni mają ograniczone zasoby przerobowe.


Nasz mózg pochłania dziennie około 34 gigabajty informacji= 1 książkę dziennie, przy założeniu że spędzamy około kilka godzin na internecie.


Przez nadmiar pochłanianych informacji może nam się wydawać, że jesteśmy starsi niż jest faktycznie, ze względu na to że nie pamiętamy tylko swojego życia ale również te z seriali czy filmów. Zrobiliśmy niesamowity postęp techniczny w niesłychanie krótkim czasie, nasze ciało nie zdążyło się do tego przystosować, mózg również.


Nasz układ nerwowy nie odróżnia co jest prawdziwym zagrożeniem a co jest fikcją. Oglądając serial czy film nasz układ nerwowy reaguje na to wszystko wywołując reakcję stresową i zarazem podnosząc nam cukier we krwi i ciśnienie.


Chińska tortura

Obcinanie powiek było jedną z najbardziej wyrafinowanych chińskich tortur. Skazany, po około 2 dobach wariował, szybko chorował i umierał, ponieważ, do mózgu trafiała zbyt duża ilość informacji. Obecnie naukowcy porównują współczesnych ludzi do tych skazańców. Ilość bodźców i informacji, które wchłaniamy przekracza nasze możliwości adaptacyjne mózgu.


Human connectome project

Projekt, którego celem jest zbudowanie nowej mapy sieci neuronowych, która rzuci światło na anatomiczne i funkcjonalne połączenia w ludzkim mózgu a także stworzenie zbioru danych, które ułatwią badania nad zaburzeniami mózgu takimi jak: alzhaimer, depresja, dysklekcja,autyzm, schizofrenia.


Zbiera pomiary szeregu procesów motorycznych, sensorycznych, poznawczych i emocjonalnych, które wyznaczą podstawowy zestaw funkcji istotnych dla zrozumienia związku między łącznością mózgu a zachowaniem człowieka. Naukowcy zauważają, że w pracy tych sieci działają obie półkule, co każe zweryfikować mity, w których to jedna z półkuli jest szczególnie ważna dla kreatywnego myślenia.

3 Tryby funkcjonowania

Nasz mózg może funkcjonować w 3 trybach: sieć wykonwacza, siec domyślna, sieć istotności.


Sieć wykonawcza (ang. central executive network)

Jest zasilana, gdy konsumujemy informacje, teraz gdy czytasz ten artykuł i byłbyś podłączony do rezonansu ta sieć by była widoczna. Aktywuje się również przy określonych zadaniach: napisz post, wyślij sms, odpal netflixa.


Sieć domyślna (ang.default mode network)

Jest aktywna gdy myślimy o niczym i nie dajemy się ponieść zewnętrznym stymulatorem. Bierze udział w przetwarzaniu pamięci, tworzeniu wyobrażeń i spontanicznym myśleniu. To ta sieć odpowiada za genialne pomysły kiedy siedzisz na toalecie i nic nie robisz. Odpowiedzialna jest za samoidentyfikacje, budowanie modelu świata, przetwarzania przeszłości i prognozowania przyszłości.


Sieć istotności (ang. salience network)

Pozwala na wykrywanie ważnych informacji ze środowiska i z własnej pracy mózgu, pomaga sortować pomysły i określa jakie informacje są ważne.Niesie za sobą ewolucyjną ważność bo odpowiada za świadomośc tego że ogień lub dzikie zwierze może zrobić krzywde. Odpowiada również za to w jaki post na facebooku kliknąć.


Kiedy przeglądamy internet i konsumujemy treści aktywna jest sieć wykonawcza i istotności, a domyślna jest w spoczynku. W takiej sytuacji nie będziemy w stanie stworzyć osobistej struktury świata, lub ta struktura będzie krucha. Gdy zostajemy sami ze sobą możemy odczuwać strach, niepokój lub beznadziejność ponieważ domyślny system nie zdołał zbudować swojego świata. Wiele osób zna to uczucie kiedy nie ma internetu i nie wiadomo co ze sobą zrobić, ponieważ sieć domyślna jest zaniedbana, źle się czujesz sam ze sobą.


Idealna ekonomia

Natura jest mistrzynią ekonomii a jako, że my jesteśmy jej częścią nasze ciała też podlegają jej zarządzeniom. To co używamy jest potrzebne, to czego nie używamy jest nie potrzebne.

Nasz mózg ma masę około 2% naszego ciała a zużywa 20% energii, jest bardzo energochłonny więc ewolucyjnie stało się ważne abyśmy maksymalnie uprościli rozwiązywanie problemów. Mając do wyboru film i przeczytanie tekstu wiadome jest, że dużo chętniej wybierzemy film, dlatego wiele osób nie przeczyta tego tekstu.


Przestawianie się z myślenia konceptualnego(tekstowego) do świata obrazów, gdzie nie ma myślenia analitycznego, logiki, pojęć powoduje degradowanie domyślnej sieci, przez co nie zdołamy zbudować osobistej struktury świata.


Podsumowanie

W naszych artykułach otrzymujesz proste rozwiązania, które działają. Jak wszędzie najważniejsza jest harmonia. Powinniśmy zrównoważyć na tyle te systemy abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. W moim przypadku najlepszym rozwiązaniem było stworzenie rutyny, w której chodze na spacery. Telefon najczęściej zostaje w domu, a ja wyruszam w podróż po zakątkach lasów w moich rejonach. Jestem w stanie przeanalizować sobie różne moje zachowania czy innych osób określić czy jestem w dobrym miejscu i czy pasuje mi to do, którego idę. Kolejną z zalet takich spacerów jest to, że nasza kreatywność świetnie się rozwija, przychodzą nam do głowy nowe pomysły, o czym przekonacie się niedługo 🙂

Poprzedni wpis10 pytań, które zmieniło moje życieNastępny wpis Fotobiomodulacja- czym jest i jak działa

Ostatnie wpisy

Psychobiotyki- popraw swoje zdrowie psychiczne, zwiększ poziom testosteronu i popraw jakość skóry.16 listopada, 2021
Fotobiomodulacja- mechanizm działania cz.211 czerwca, 2021
Fotobiomodulacja- czym jest i jak działa4 czerwca, 2021

Strefa Człowieka

Pomożemy Ci odkryć swój pełny potencjał, polepszyć, zdrowie, jakość życia oraz wynieść je na zupełnie nowy poziom.

Kontakt

kontakt@strefaczlowieka.pl
Copyright © 2020 by Strefa Człowieka. Wszelkie prawa zastrzeżone!